Szukaj

Miasto
Region
Wybierz kategorię
%string_wybierz_oferte_specjalna%
Cena / Os (PLN)

od

do

REKLAMA

Najpopularniejsze artykuły

Jak wybrać krem do opalania

Czy jesteś gotowa na spotkanie z latem  i nie możesz doczekać się już słonecznej opalenizny? Czas wylegiwania się na gorącej plaży zbliża się wielkimi krokami, należy jedynak pamiętać, że każdorazowe wystawienie skóry na działanie promieni słonecznych bez odpowiedniej ochrony może mieć fatalne skutki. Nieużywanie kosmetyków z filtrem grozi nie tylko poparzeniami, ale nawet rakiem skóry! Zatem jak wybrać odpowiedni krem do opalania aby zapewnić maksymalną ochronę oraz zdrową opaleniznę?

Skutki nadmiernego opalania


Kosmetyki do opalania, takie jak balsam, olejek bądź krem z filtrem to podstawa przed każdym wyjściem na słońce latem. Promienie ultrafioletowe są bardzo niebezpieczne dla skóry i nie można ich lekceważyć. Przede wszystkim mogą one powodować groźne oparzenia pierwszego i drugiego stopnia. Co więcej, długotrwała ekspozycja ciała na działanie ostrych promieni słonecznych może się także przyczynić do powstania czerniaka, czyli raka skóry. Dzieje się tak na skutek intensywnego pobudzania aktywności komórek wytwarzających melaninę przez promienie ultrafioletowe. Najskuteczniejszą ochroną przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych są odpowiednie kosmetyki jak: kremy z filtrem, olejki do opalania czy balsamy.

Poznaj objawy czerniaka już teraz, wejdź: Czerniak skóry, jak go rozpoznać?

Podczas wakacji, gdy temperatury powietrza są bardzo wysokie, nasza skóra narażona jest na wiele niebezpieczeństw. Powszechnie wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeśli jednak dojdzie do lekkiego poparzenia zachowajmy spokój, bowiem można temu zaradzić domowymi sposobami. Przeczytaj więcej: Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

 

Kosmetyki do opalania


Zanim kupisz krem do opalania upewnij się, że preparat, który chcesz zastosować chroni zarówno przed działaniem promieni UVA, jak i UVB. To bardzo ważne, gdyż nadmierna ekspozycja ciała na działanie promieni słonecznych może prowadzić do rozwoju groźnego raka skóry. Warto także wybierać kosmetyki wodoodporne Nawet jeśli nie będziesz kąpać się w wodzie, to wysoka temperatura powoduje, że ciało się poci, a to także może przyczyniać się do zmywania ochronnej warstwy kremu. W przypadku wrażliwej skóry najlepiej decydować się na krem hipoalergiczny i bezzapachowy. Zanim jednak zastosujesz tego typu kosmetyki do opalania przetestuj je na małej powierzchni skóry.

Zobacz także co powinno się znaleźć w letniej kosmetyczce, wejdź: Jakie kosmetyki zabrać na wakacje?

 

Fototypy skóry


Wszystkie kosmetyki do opalania mają faktor SPF i aby dobrać odpowiedni należy poznać swój fototyp skóry. Można go bardzo łatwo ustalić na podstawie koloru oczu, włosów oraz karnacji.

Fototyp I

Pierwszy fototyp skóry charakteryzuje się bardzo jasną, porcelanową cerą, rudymi włosami i niebieskimi bądź zielonymi oczami. Na początku skóra opala się na różowo a dopiero później brązowieje. Tego typu fototyp skóry jest bardzo podatny na działanie promieni słonecznych, dlatego też faktor powinien być wysoki. Zalecamy więc używanie filtru SPF 50+.

Fototyp II

Kolejny fototyp skóry wyróżnia się jasną karnacją, piegami, włosami blond oraz niebieskimi badź zielonymi oczami. Tego typu rodzaj skóry jest podatny na oparzenia, ale także reakcje alergiczne na słońce. Opalenizna jest delikatna. W przypadku drugiego fototypu skóry zalecamy używać kosmetyki z faktorem ochronnym SPF 30 bądź 50.

Fototyp III

Trzeci fototyp to również jasna cera, włosy brązowe a kolor oczu niebieski lub brązowy. Skóra opala się na brązowo a podatność na oparzenia słoneczne jest umiarkowana. W tym przypadku zalecamy faktor ochronny SPF 15 bądź 25 (to najczęściej spotykany fototyp u mieszkańców Europy środkowej).

Fototyp IV

Śniada karnacja, ciemne lub czarne włosy i ciemne oczy to cechy charakterystyczne tego fototypu skóry. Dobra tolerancja na słońce - opalenizna od razu brązowieje. W tym wypadku zalecamy faktor ochronny SPF 10 lub 15.

Dowiedz się więcej na temat określania fototypu skóry, wejdź: Jak określić fototyp skóry

 

Kosmetyki z filtrem


Każdy krem do opalania ma przypisany określony poziom ochrony, czyli tzw. filtr. Nawet jeśli nie wiemy jaki jest nasz fototyp skóry, należy stosować co najmniej numer 15. Im jaśniejsza karnacja, tym filtr powinien się zwiększać. Jeśli nasza cera jest bardzo jasna bez zastanowienia sięgajmy po filtr 50, który jest również zalecany dla dzieci. Im jaśniejsza skóra tym mniej melaniny czyli pigmentu, który chroni naszą skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Pod wpływem ich działania następuje wzmożona produkcja melaniny, czego efektem ubocznym jest zmiana zabarwienia, czyli tzw. opalenizna.

Skóra wymaga pielęgnacji nie tylko przed opalaniem ale również później. Po długim opalaniu na ostrym słońcu bądź kąpieli w słonym morzu ciało potrzebuje nawilżenia. Zobacz zatem polecane przez nasz serwis balsamy do ciała i wybierz najlepszy dla siebie:
Balsam Dove Beauty Hydro Fresh
Balsam Garnier Nawilżająca Pielęgnacja 7 dni w tygodniu
Balsam regenerujący Eveline Natural Dream Spa
Balsam ultranawilżający Eveline Extra Soft

Warto także pamiętać, że skóra opala się nie tylko na ostrym słońcu. Zatem również w mieście czy przy zachmurzonym niebie latem trzeba pamiętać o ochronnych kosmetykach. Dobrze jest sięgnąć po preparaty wzbogacone witaminą E i pantenolem, które dodatkowo pielęgnują skórę podczas letnich upałów.

autor: Magdalena Bytys

  • Podobne artykuły
Copyright (c) by NOCOWANIE.PL Sp. z o.o. 2010-2021