Len w kosmetyce stosowany jest już od dawna. Jednak wcześniej znano przede wszystkim jego lecznicze właściwości. Warto dowiedzieć się zatem więcej o kosmetycznych właściwościach lnu.
Właściwości pielęgnacyjne lnu znane były już naszym prababciom. Przez wiele lat stanowił on też naturalny lek. Zauważono, że okłady z lnu znakomicie łagodzą podrażnienia i stany zapalne, najpierw było to wykorzystywane w medycynie naturalnej jako środek na rany czy oparzenia, a dopiero później podchwycił to przemysł kosmetyczny. Siemię lniane posiada bardzo bogaty i ceniony w kosmetyce skład. Zawiera m.in. śluzy, kwasy organiczne, NNKT witaminę E, fito sterole fitoestrogeny, lecytynę, flawonoidy.
Dowiedz się czym są falwonoidy i jaki mają wpływ na urodę. Wejdź: Flawonoidy w kosmetyce
Osoby obeznane w surowcach kosmetycznych już po samym składzie na pewno zorientowały się, że dzięki tym składnikom len jest znakomitym surowcem kosmetycznym.
Produkty pochodne lnu są doskonałymi naturalnymi kosmetykami. Poznaj działanie oleju, który tłoczony jest z siemienia lnianego. Zobacz: Olej lniany
Właściwości lnu
Len działa przede wszystkim osłonowo, przeciwzapalnie i łagodząco. Oprócz tego len znakomicie poprawia kondycję suchych i zniszczonych włosów. Len jest również składnikiem kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji włosów farbowanych i matowych. Doskonale je regeneruje i sprawia, że są lśniące i miękkie. Dzięki tym właściwościom len jest składnikiem kosmetyków pielęgnujących przeznaczonych do pielęgnacji cery wrażliwej, suchej i ze skłonnością do alergii. Siemię lniane znajdziemy też w wielu kosmetykach osłonowych.
Zobacz kosmetyki do pielęgancji włosów, dzięki którym kosmyki znów staną się piękne i błyszczące. Wejdź:
- Maska do włosów L'Oreal Professionnel Intense Repair
- Maska do włosów suchych i zniszczonych Malwa
- Odżywka do włosów suchych i zniszczonych Garnier
- Szampon L'Oreal Professionnel Vitamino Color Shampooing
Właściwości lecznicze lnu
Siemię lniane pomaga podaczas leczenia następujących schorzeń:
- trudno gojące się rany
- oparzenia
- odmrożenia
- stany zapalne przewodu pokarmowego
- zaparcia
- wysoki poziom cholesterolu
- kaszel.
autor: Izabela Moskal