Szukając najlepszych sposobów pielęgnacji, warto zwracać się w stronę naturalnych kosmetyków. Cennym sprzymierzeńcem powinno być siemię lniane, które obecnie znajduje zastosowanie w leczeniu dolegliwości układu pokarmowego. Ale spektrum jego działania jest zdecydowanie szersze.
Siemię lniane to niewielkie nasionka lnu, które po namoczeniu w wodzie kilkakrotnie zwiększają swoją objętość – pęcznieją oraz otaczają się śluzem. Niepozorne ziarenka są niezwykle bogate w składniki odżywcze, dzięki czemu mogą skutecznie działać zarówno na procesy zachodzące wewnątrz organizmu, jak i wpływać na zewnętrzny wygląd skóry i włosów.
Dowiedz się więcej o kosmetycznych właściwościach lnu, zobacz: Len w kosmetyce
Właściwości siemienia lnianego są tak dobre, gdyż zawiera ono witaminy z grupy B, witaminę E, cynk, wapń, magnez, żelazo, błonnik oraz WNKT, czyli wielonienasyconych kwasy tłuszczowe
Dlaczego warto sięgać po siemię lniane?
Siemię lniane jest niezwykle pomoce w walce z dolegliwościami układu pokarmowego, między innymi zapobiega wzdęciom i przynosi ulgę osobom, które zmagają się z chorobą wrzodową. Jest też bogatym źródłem lecytyny, co wpływa na poprawę koncentracji i pamięci, a na dłuższą metę może zmniejszyć ryzyko starczej demencji.
Po siemię lniane powinny też sięgać osoby, które dbają o zdrowy i ładny wygląd. Sprawdza się ono podczas odchudzania, ponieważ jego spożywanie szybciej budzi poczucie sytości. Poza tym siemię lniane jest prawdziwym ratunkiem dla suchej skóry i włosów!
Siemię lniane – na suche włosy
Właściwości siemienia lnianego chętnie wykorzystuje przemysł kosmetyczny. Znajdziemy je w składzie szamponów oraz maseczek przeznaczonych do pielęgnacji suchych, zniszczonych włosów. Dzięki składnikom odżywczym siemienia lnianego włosy stają się mocniejsze – nie są tak podatne na łamanie czy wypadanie. Kosmetyki mające w składzie siemię lniane zapewniają im jedwabistą gładkość, a skórze głowy odpowiednie nawilżenie.
Zobacz, jak możesz dbać o suche i zniszczone włosy wejdź: Domowe sposoby regeneracji zniszczonych włosów
Siemię lniane – na kłopoty z cerą
Posiadaczki suchej cery, wiedzą że dobranie odpowiedniego kosmetyku może stanowić wyzwanie. Warto szukać takich produktów, które wykorzystują właśnie wyciągi z siemienia lnianego. Dzięki bardzo delikatnej pielęgnacji, skóra szybko staje się miękka, a przy tym nie jest podrażniona. Z tych właściwości powinny korzystać też osoby z cerą trądzikową bądź tłustą.
Zobacz, jak radzić sobie z cerą trądzikową, wejdź: Zabiegi dla cery trądzikowej
Siemię lniane – na mocne paznokcie
Siemię lniane można zastosować również przy zniszczonych paznokciach, które mają skłonność do rozdwajania się. Dzięki właściwościom pielęgnacyjnym tych niedużych ziaren, stają się o wiele mocniejsze, ale również bardziej sprężyste.
Domowe kosmetyki z siemienia lnianego
Kleik z siemienia lnianego na paznokcie. Aby przygotować kleik, do szklanki wody należy wrzucić około łyżkę ziarenek siemienia. Po doprowadzeniu do wrzenia należy gotować na małym ogniu jeszcze przez 5 minut – po tym czasie pozostawić do wystygnięcia. Kiedy wywar będzie już chłodny, wystarczy zanurzyć paznokcie na około kwadrans. Aby uzyskać pożądany efekt, zabieg należy powtarzać kilka razy w tygodniu.
Maseczka z siemienia lnianego na twarz. Proporcje są takie same, jak w przypadku kleiku – jednak siemię trzeba gotować aż do momentu, gdy powstanie gęsta papka. Gdy ostygnie trzeba nałożyć ją na twarz, a po upływie trzydziestu minut spłukać letnią wodą. Dzięki temu naturalnemu preparatowi, skóra będzie miękka i dobrze oczyszczona.
Maska do włosów z siemienia lnianego. Do przygotowania maski potrzebne są dwie łyżki ziaren i szklanka wody. Wodę wraz z siemieniem lnianym należy doprowadzić do wrzenia, a później zostawić do wystygnięcia. Gdy napar będzie już chłodny, należy go przecedzić – dzięki temu otrzymamy gęstą substancję o konsystencji zbliżonej do żelu. Wystarczy wetrzeć ją we włosy i skórę głowy, dobrze owinąć folią i ciepłym ręcznikiem, pozostawić na około godzinę, a następnie dokładnie spłukać.