Szukaj

Miasto
Region
Wybierz kategorię
%string_wybierz_oferte_specjalna%
Cena / Os (PLN)

od

do

REKLAMA

Najpopularniejsze artykuły

Sposoby na oparzenia słoneczne

Na oparzenia słoneczne najbardziej narażone są osoby o jasnej karnacji. Nie mniej jednak każdy kto nie będzie stosował się do zasad bezpiecznego opalania może ulec poparzeniu, co skutecznie popsuje wakacyjny wypoczynek. Są jednak sprawdzone sposoby na oparzenia słoneczne, które ukoją ból i przyspieszą regenerację skóry.

Oparzenia słoneczne


W zależności od głębokości uszkodzenia skóry oparzenia można podzielić na I, II, III oraz IV stopnia. Oparzenia I stopnia dotykają jedynie naskórka. Podrażniona skóra goi się już po kilku dniach i nie pozostawia blizn. Poparzenia II stopnia są już poważniejsze, gdyż obejmują nie tylko naskórek ale także część skóry właściwej i mogą pozostawić znamiona. W przypadku najcięższych oparzeń III oraz IV stopnia dochodzi do zwęglenia części skóry - niezbędna jest tutaj pomoc lekarza. Uszkodzenia skóry pozostawiają na ciele nieodwracalne blizny. W przypadku lekkich poparzeń możemy sobie skutecznie poradzić domowymi sposobami.

Zobacz jak jeszcze możesz zabezpieczyć skórę przed słońcem. Przeczytaj: Z piękną skórą na urlop

 

Sposób na oparzenia


Jeśli nasza skóra po opalaniu jest nienaturalnie czerwona i piecze musimy złagodzić nieprzyjemne objawy. Najlepszym sposobem po powrocie z plaży jest chłodny prysznic. Oparzenia skóry należy przemywać pod chłodną wodą nawet do kilkunastu minut, aż do ustania bólu i pieczenia. Zimno nie tylko koi ból, ale także zatrzymuje postępujące uszkodzenia skóry. Nie należy jednak przesadzać z chłodem, woda musi być chłodna ale nie jest wskazane używać kostek lodu gdyż zbyt duże zimno może spowodować dodatkowe uszkodzenia. Po kilku godzinach można przemyć podrażnione miejsca wodą z mydłem aby zmniejszyć ryzyko infekcji. Co więcej, proces gojenia się oparzeń przyspieszą okłady z aloesu, który ma właściwości łagodzące i chłodzące. W przypadku powstania pęcherzy nie należy ich samodzielnie przekłuwać, bo może to prowadzić do infekcji a nawet powstania blizny. Jogurt naturalny bądź kefir to znany od lat domowy sposób na oparzenia Jest skuteczny gdyż przede wszystkim schłodzony ukoi ból poparzonych miejsc oraz odpowiednio nawilży skórę.

 

Dowiedz się więcej o zastosowanie jogurtu w kosmetyce i wejdź: Jogurt i jego kosmetyczne właściwości

Pielęgnacja skóry latem to nie tylko stosowanie kremów z filtrem podczas opalania ale również codzienne nawilżanie skóry. Zobacz polecane przez nas balsamy do ciała:
Balsam Garnier intensywna pielęgnacja
Balsam ultranawilżający Eveline
Balsam Garnier Nawilżająca Pielęgnacja

 

Ochrona skóry   


Na oparzenia słoneczne najbardziej narażone są powieki, dekolt, brzuch oraz wewnętrzną część ud, gdyż tam skóra jest bardzo delikatna. Szczególną uwagę podczas opalania warto zwrócić także na czoło oraz kark, które pomimo tego że mają grubszą skórę, to jednak są najczęściej eksponowane na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Dlatego też na te miejsca należy szczególnie dokładnie nakładać krem z filtrem czy inne kosmetyki do opalania, bądź po prostu przesłaniać te części ubraniem. Powszechnie wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego też przed każdym wyjściem na słońce należy zaopatrzyć się w kosmetyki do opalania z odpowiednim filtrem, zarówno na twarz jak i całe ciało. Jeśli jednak dojdzie do poparzenia to nie należy wpadać w panikę. Jeśli są to lekkie podrażnienia możemy sobie z nimi poradzić w ciągu kilki dni. Odpowiednia pielęgnacja skóry pozwoli nam znowu cieszyć się słońcem. Ochrona skóry latem to przede wszystkim stosowanie kremów z filtrem. Osoby o jasnej karnacji powinny używać preparatów o wartości nie mniejszej jak 15. Kosmetyki do opalania nakładamy ok. 30 min przed wyjściem i czynność powtarzamy co 2 - 3 godziny.

Dowiedz się więcej o pielęgnacji skóry podczas upałów i zobacz: Jak dbać o włosy i skórę w lecie?

 

Promienie słoneczne


Promieniowanie słoneczne jest najmocniejsze w godzinach 10.00 - 14.00 i wtedy należy szczególnie uważać. Warto pamiętać, że nawet przez zachmurzone niebo przenika aż 70% promieniowania słonecznego dlatego też nawet w pochmurne dni nie zapominajmy o ochronie skóry. Dodatkowo promienie słoneczne odbijają się najbardziej od piasku i wody. Ciekawym faktem jest również to, że natężenie słońca rośnie wraz z wysokością nad poziom morza i co za tym idzie, na promieniowanie słoneczne jesteśmy znacznie bardziej narażeni w górach niż nad jeziorem. Udar słoneczny jest również groźny i może skończyć się nawet wizytą w szpitalu. Przed udarem możemy chronić się pijąc duże ilości wody by nie dopuścić do odwodnienia organizmu, a także osłaniając głowę i kark przed promieniowaniem słonecznym.

Aloes to naturalny środek leczniczy, który od dawna ma swoje zastosowanie, np. w przypadku oparzeń skóry. Dowiedz się więcej o właściwościach aloesu i wejdź: Magia aloesu

autor: Magdalena Bytys

  • Podobne artykuły

Komentarze

~Kama

2012-06-22 13:49

Na początku opalania gdy nasza skóra nie jest jeszcze przyzwyczajona do słońca najlepiej używać kremów z wysokim filtrem. Później można stopniowo zmniejszać wysokość filtra ale nie można w ogóle rezygnować z ochrony. Podczas lata zawsze używam kremu do opalania Nivea i jestem bardzo zadowolona, nigdy się nie poparzyłam może dlatego że w Polsce trudno trafić na dobrą pogodę przez dłuższy czas ;)) niemniej jednak gdy upały faktycznie są zawsze wychodzę na słońce po wcześniejszym przygotowaniu skóry do tego.

Copyright (c) by NOCOWANIE.PL Sp. z o.o. 2010-2021